
POLSKIE GÓRY
Zobacz moje zdjęcia z wędrówek w polskich górach i wybierz się ze mną na wycieczkę w Beskidy
Wilcze Góry, bo tak niegdyś nazywano Bieszczady, to po prostu mój dom. Pierwszy raz przyjechałem tu w latach 90., a potem już tylko wracałem. Najpierw były to harcerskie rajdy, później samodzielne wędrówki i wyjazdy w ramach szkolenia przewodników górskich. Zafascynowany przyrodą Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zdecydowałem się na taki właśnie temat mojej pracy magisterskiej kończąc studia na Wydziale Geografii Uniwersytetu Warszawskiego. Aż w końcu zamieszkałem w Bieszczadach na szczycie góry z widokiem na połoniny.
Jako licencjonowany przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego z ogromną przyjemnością pokażę Wam moje Bieszczady.
To tereny leżące na północ od Bieszczad, pełne śladów wielokulturowej przeszłości. Można tu zobaczyć cenne zabytki, a także poczuć ciekawą historię. Starodawne grodziska, średniowieczne zamki, wiekowe drewniane cerkwie, synagogi i kirkuty, wojenne fortyfikacje i miejsca dawnych bitew. Każdy krok to spotkanie z historią, która wciąż żyje w tutejszych krajobrazach i architekturze.
Chętnie pokażę Wam wszystkie atrakcje Gór Sanocko-Turczańskich podczas wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych.
Beskid Niski jest najbardziej rozległym z beskidzkich pasm. Choć jak sama nazwa wskazuje, wysokości szczytów nie są tu zbyt duże, to region wybija się niepowtarzalnym klimatem, często przywoływanym chociażby w poezji śpiewanej. Rozległe zalesione grzbiety łagodnie przechodzą w szerokie doliny. Niemal na każdym kroku zachwycić się tu można dziką karpacką przyrodą. Znad mórz mgieł wyłaniają się kopuły starych drewnianych cerkwi, gdzieś w za zakrętem ukazuje się ukryty w lesie cmentarz z I wojny światowej. To namacalne ślady burzliwej historii Łemkowszczyzny.
Jako licencjonowany przewodnik Magurskiego Parku Narodowego, zapraszam Was na szlaki Beskidu Niskiego.
To pasma o wyjątkowych walorach widokowych. Wędrówki przez Pasmo Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej niemal zawsze dostarczają wspaniałych panoram na Tatry, Beskidy czy góry Słowacji. Niezwykły klimat mają też tutejsze uzdrowiska, do których uwielbiam wpadać „po sezonie”.
Z kolei Beskid Wyspowy to dla mnie przede wszystkim fantastyczne wspomnienia z trzech ultramaratonów KIERAT, które udało mi się ukończyć. To 100 kilometrowe imprezy na orientację, podczas których można “zwiedzić” naprawdę kawał Beskidu za jednym razem…
Gorczańskie szlaki i szczyty słyną z rozległych panoram i niezwykłej atmosfery. Bezkresne lasy, głębokie doliny i dzikie polany tworzą prawdziwy matecznik karpackiej przyrody. Wędrując po tych terenach – zarówno w obrębie Gorczańskiego Parku Narodowego, jak i poza nim – nietrudno natknąć się na ślady obecności wilków, rysi, niedźwiedzi czy głuszców. Tropy, odgłosy, poruszenia w gęstwinie… wszystko to przypomina, że jesteśmy w królestwie dzikich zwierząt.
Pieniński Park Narodowy, malowniczy przełom Dunajca, widokowe hale i pasące się na nich owce. Do tego zapierające dech panoramy z Trzech Koron i Sokolicy, Czerwony Klasztor, średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Są to atrakcje Pienin, które zna chyba każdy zapalony górski turysta. Jednak Pieniny potrafią też zaskoczyć. Nie każdy wie, że ich najwyższy szczyt, Wysoka (1050 m n.p.m.), leży w Małych Pieninach. Co więcej, w tym niepozornym paśmie górskim można… zdobyć wygasły wulkan.
To właśnie tutaj, ponad 30 lat temu, zaczęła się moja górska pasja – i trwa do dziś. Od dziecka wakacje spędzałem w Tatrach. Pamiętam, jak z zachwytem wpatrywałem się w spowite chmurami wierzchołki, w strome ściany opadające w przepaście, w ogromne, surowe skały i bystre potoki. Ta fascynacja nigdy nie minęła. Choć odwiedziłem wiele górskich zakątków świata, do Tatr mam szczególny sentyment.
Beskid Śląski i Żywiecki kojarzą mi się przede wszystkim moimi wspaniałymi górskimi przygodami – dwukrotnym przejściem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Za pierwszym razem wyruszyłem na GSB całkowicie spontanicznie. W ciągu 15 dni przemierzyłem wtedy samotnie liczącą 500 km trasę z Ustronia do Wołosatego. Za drugim razem poprowadziłem tym szlakiem zorganizowaną grupę z Offravel.pl. Pokonaliśmy wtedy tę trasę w 20 dni.

PRZEWODNIK BESKIDZKI
Jestem przewodnikiem górskim z 20-letnim doświadczeniem, podróżnikiem i geografem specjalizującym się w przyrodzie obszarów chronionych. Mam uprawnienia państwowe na całe Beskidy oraz licencję przewodnika po Bieszczadzkim i Magurskim Parku Narodowym. Posiadam tytuł ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jestem też certyfikowanym trenerem Outdoor Learning.
Na co dzień mieszkam na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Chętnie Was tu ugoszczę w Nomads' Hill – domu na wynajem z widokiem na połoniny i Wilcze Góry. To doskonała baza wypadowa do górskich aktywności, wycieczek rowerowych, pieszych i samochodowych w Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie i wschodnią część Beskidu Niskiego. A ja z przyjemnością je dla Was zorganizuję i będę Waszym przewodnikiem.
Zapraszam do skorzystania z moich usług przewodnika górskiego na terenie całych Beskidów oraz w Bieszczadzkim Parku Narodowym i Magurskim Parku Narodowym.
Bazując na swoim ponad 20-letnim doświadczeniu górskim i podróżniczym mogę też dla Was przygotować indywidualny plan wycieczki górskiej w Polsce, a także dalekiej wyprawy trekkingowej w odwiedzone przeze mnie pasma górskie innych krajów.




