top of page
22_10_01_Festiwal-206.JPG

PRELEKCJE PODRÓŻNICZE

Wyrusz w podróż śladami moich wypraw - przez ośnieżone szczyty, stepy i pustynie, aż po dżungle i tętniące życiem miasta

Podróże to dla mnie wzbogacające doświadczenia, którymi chętnie się dzielę. Moje spotkania z publicznością to wyprawy do najodleglejszych zakątków świata. To historie o przygodach, ludziach, kulturach oraz zachwycających, często trudno dostępnych miejscach. To spotkania, które rozbudzają ciekawość świata, inspirują i angażują.
Podczas takiego spotkania, które trwa około 1,5 godziny, prezentuję około 200 zdjęć z moich wypraw i dzielę się ciekawostkami oraz anegdotami z drogi. Każda prelekcja to nie tylko opowieść o dalekich, egzotycznych miejscach, ale także praktyczne wskazówki, które mogą zainspirować do własnych podróży. Zawsze chętnie podejmuję dialog i odpowiadam na wszystkie pytania. Jeśli szukasz opowieści, które przeniosą Twoją publiczność w najdalsze zakątki świata – zapraszam do kontaktu. Razem możemy stworzyć niezapomniane doświadczenie podróżnicze.

TEMATY PRELEKCJI

Mongolia-3182.jpg

Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii. Jej najcenniejszym skarbem jest przyroda. Nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-Chana, a Mongołowie bardzo chętnie witają gości i często zapraszają do swoich jurt. To jeden z nielicznych narodów niezmienionych jeszcze współczesnością. Podczas spotkania będziemy podróżować przez zielone, ciągnące się po horyzont stepy. Po drodze odwiedzimy jurty nomadów i przyjrzymy się tradycyjnemu sposobowi życia pasterzy. Wśród śpiewających wydm i płonących klifów Pustyni Gobi poszukamy szkieletów dinozaurów i zmierzymy się z potężnym mongolskim wiatrem, podjeżdżając rowerami na górskie przełęcze. W trakcie podróży zatrzymamy się w buddyjskich klasztorach i zupełnie przypadkiem trafimy na narodowe mongolskie święto – Naadam. Dotrzemy też nad jedno z najpiękniejszych jezior świata – Chubsuguł, aby z końskich grzbietów podziwiać malownicze krajobrazy i czuć wiatr we włosach galopując bezkresnym stepem. Będziemy cieszyć się prawdziwą, niczym nieskrępowaną wolnością i przestrzenią, na sto procent obcując z majestatem natury.

Kirgistan-0171.jpg

Kirgistan to niewielkie państwo położone pośród niedostępnych gór Azji Środkowej na styku wielkich systemów górskich Tien-Szanu i Pamiru, przez co znaczna część kraju leży powyżej 2500 m n.p.m. Niedostępne położenie mimo intensywnej rusyfikacji trwającej tutaj ponad dwa wieki pozwoliło Kirgizom zachować swoją odrębność, która wyraża się niepowtarzalnymi tradycjami i sposobem życia. Wbrew temu, co pisał Ryszard Kapuściński, nie każdy Kirgiz „schodzi z konia” – wielu wciąż prowadzi koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia. Podczas prelekcji poczujemy się jak dawni podróżnicy przemierzający Jedwabny Szlak. Przejdziemy i przejedziemy czterotysięczne przełęcze Niebiańskich Gór, podziwiając ośnieżone pięciotysięczniki. Dotrzemy nad ogromne jeziora, nad którymi latem pasterze rozstawiają jurty i wypasają swoje stada tak jak setki lat temu. Wsiąkniemy też w klimat lokalnych bazarów, odwiedzimy muzułmańskie meczety i prawosławne cerkwie.

Tadzykistan-9696.jpg

Historia wyprawy z biletem w jedną stronę. Start w Tadżykistanie, dalej pieszo, stopem i jak się da. Kierunek Kuala Lumpur. Wędrowałem po Pamirze i górach Tien-szan, odwiedziłem klasztory Tybetu i starożytne świątynie w Kambodży. Z dziewiczych lasów deszczowych w Laosie wjechałem do betonowej dżungli Bangkoku. Na miejskich bazarach i w domach zwykłych ludzi próbowałem wszystkich smaków Azji. Czy warto było rzucić wszystko i pojechać przed siebie? Zdecydowanie tak.

Nepal Manaslu-.jpg

Zapraszam na opowieść o moich dwóch wyprawach trekkingowych: „Wokół Manaslu” oraz do bazy himalaistów pod Mt. Everestem (Everest Base Camp). Opowieść o szlakach, które odkrywają przed nami serce Himalajów. Wokół Manaslu to zachwycająca trasa, która prowadzi przez malownicze doliny i odcięte od świata wioski. Po drodze przekraczamy wiszące mosty, mijamy buddyjskie klasztory i lodowce schodzące ze zboczy ośmiotysięcznika. To trasa, gdzie majestat “Góry Ducha” pozwala na dużo refleksji. Manaslu jest uważane za miejsce szczególnej energii i spokoju, co podkreślają zarówno lokalni mieszkańcy, jak i wspinacze oraz podróżnicy. Z kolei trekking przez przełęcze Renjo La i Cho La do bazy pod Mt. Everestem to klasyka, która przyciąga marzycielki_ów ze wszystkich krajów, pragnących stanąć u stóp najwyższej góry świata. Trasa ta oferuje spektakularne widoki również na inne ośmiotysięczniki, takie jak Lhotse, Makalu i Cho Oyu. Przekraczanie wysokich przełęczy to wyzwanie zarówno dla ciała, jak i ducha, ale nagrodą jest niezrównane piękno Himalajów i bliskość z ich majestatem. Podczas obu podróży poznajemy życie i kulturę nepalskich wiosek, odwiedzamy buddyjskie klasztory, a także spotykamy serdecznych mieszkańców gór dla których Himalaje są domem.

Bieszczady-174355.jpg

To opowieść o jednej z moich ulubionych górskich przygód. Tym razem nie gdzieś na końcu świata, lecz na wyciągnięcie ręki, na południu Polski, w Beskidach. Zabiorę Was na wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim i opowiem jak się do niej przygotować. GSB to najdłuższy szlak turystyczny w polskich górach. Biegnie on z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach i ma 500 km długości. Przeszedłem Szlak dwukrotnie – po raz pierwszy samotnie i spontanicznie, a po raz drugi z kilkuosobową grupą, starannie wszystko planując. GSB to dla jednych wieloetapowy projekt rozłożony w czasie, dla innych kilkunastodniowa wyprawa, a dla jeszcze innych ultraszybki bieg górski. Jednak dla wszystkich to bardzo ambitne wyzwanie oraz wspaniale spędzony czas w pięknych górach. Do zobaczenia na czerwonym Szlaku!

Rumunia-191030.jpg

Karpaty Wschodnie to góry wciąż dzikie, tajemnicze i niezwykłe. Nie tak odległe, a jednak różniące się od naszych polskich gór. Kuszą bujnością lasów, przestrzenią połonin i oszałamiającymi panorami ze szczytów. Przesiąknięte wspólną polsko-ukraińską historią i barwną kulturą Huculszczyzny senne miasteczka, czy rozciągające się w górskich dolinach wioski sprawiają wrażenie, że czas cofnął się tu o kilkadziesiąt lat. Podczas prelekcji wybierzemy się na szlaki ukraińskich Gorganów, Świdowca, Czarnohory, gdzie wciąż jeszcze spotkamy dawne polskie słupki graniczne… Zajrzymy też na Połoninę Borżawę i Krasną. Potem przeniesiemy do rumuńskiego regionu Maramuresz, często zwanego „żywym skansenem Europy”. Odwiedzimy tu słynny Wesoły Cmentarz. Udamy się również na wędrówkę w malownicze Góry Rodniańskie, o których tak pisał Mieczysław Orłowicz: „Najwyższe to pasmo Karpat, od Tatr aż po Alpy Transylwańskie w południowym Siedmiogrodzie, a zarazem jeden z najbardziej pustych, dzikich i samotnych ich zakątków”.

Chiny-1272.jpg

POPRZEDNIE SPOTKANIA

Chiny-1367.jpg
Nepal EBC-4681.jpg
Mongolia-3074.jpg
Jakub Czajkowski-sm-0327.jpg
bottom of page